środa, 19 kwietnia 2017

[S] Posnania

Posnania działa już od pół roku, ale jakoś nie miałem nigdy okazji (chęci, szczerze powiedziawszy, też) się tam wybrać. Tym razem przejeżdżałem obok tramwajem i do wyjścia na kwadrans zachęciła mnie wielka instalacja, przedstawiająca dziewczynkę rysującą słoneczko, zamontowana przed głównym wejściem do galerii.

Jak się później dowiedziałem, jest to "Lucie" autorstwa Davida Mesguicha. Rzeźba przedstawia czteroletnią dziewczynkę rysującą słońce, co ma być symbolem przyszłości, zaś siedzący na ramieniu dziewczynki ptak uosabia wolność i możliwość przekształcenia obecnego świata w lepsze miejsce - tyle wyczytałem. No i to tyle pozytywów.

Samo centrum jest ogromne. Podobne wrażenie zrobiła na mnie tylko wizyta w Poznań City Center (obecnie Avenida). W słowie "ogromny" nie ma jednak podziwu, tylko coś na kształt przerażenia połączonego z konsternacją... Z ciekawości przeszedłem się też nieco po wnętrzu, ale nie miałem tyle sił i czasu, by obejść wszystko na wszystkich poziomach. Z pewnością jest to miejsce, gdzie można przyjechać w sobotę rano i powłóczyć się do późnego popołudnia, a na koniec pójść do kina. Jeśli komuś taki sposób spędzania wolnego czasu odpowiada, rzecz jasna...

Przysłona: f/4, Czas: 1/5000 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

Przysłona: f/4, Czas: 1/1100 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

Przysłona: f/4, Czas: 1/900 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

Przysłona: f/4, Czas: 1/3800 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

Przysłona: f/2, Czas: 1/160 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

Przysłona: f/4, Czas: 1/160 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

Przysłona: f/4, Czas: 1/160 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

I jako bonus jeszcze raz "Lucie":

Przysłona: f/4, Czas: 1/3500 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

4 komentarze:

Pani Modigliani pisze...

o! no powiedz! a ja myślałam, że dziewczynka z nogami ukrytymi w asfalcie uczciwie obrazuje zniewolenie przez konsumpcjonizm...a tymczasem wolność i przyszłość świetlana - jak każe mi przypuszczać owo słonko... Choć biorąc pod uwagę jego wielkość to ten...

Kokosz pisze...

Ha, ha, a wiesz, że też o tym pomyślałem? :) Że ona jest uwięziona i tęskni za wolnością (stąd ptak i słoneczko) :)

Grażyna pisze...

To zdjęcie 186 takie optymistyczne... U nas na razie większość kwiatków może nosić nazwę: przebiśniegi.

Kokosz pisze...

A tak, dzisiaj niby rano przymrozek -1,5C, ale za to dzień słoneczny i jak nie wiało - nawet ciepławy ;) Idzie ku lepszemu!