środa, 19 lipca 2017

Creatism

Creatism to nazwa algorytmu stworzonego przez Google do... tworzenia zdjęć. Czy może inaczej - do zamieniania zdjęć powstałych na potrzeby StreetView na zdjęcia, nazwijmy to, artystyczne. Więcej konkretów można doczytać na Fotoblogii, zaś przykłady działania da się obejrzeć tutaj (jeden wklejam na zachętę poniżej).

by Google Creatism

Co w tym takiego niezwykłego? Ano to, że Creatism nie tylko odpowiednio dobiera sobie materiał wyjściowy (mówiąc obrazowo: obraca się wokół i szuka odpowiedniego skomponowanego kadru), ale także przeprowadza obróbkę - wyciąga detale z cieni i świateł, ustawia balans bieli itp. itd. W efekcie dostajemy zdjęcia, których większość z nas nie tylko by się nie powstydziła, ale wręcz byłaby z nich dumna...

Google chwali się, że testowało efekty prac algorytmu z wykorzystaniem profesjonalnych fotografów, którzy mieli ocenić, czy dane zdjęcie zrobił automat, czy też człowiek. No i jak można przewidzieć, fotografowie często się mylili, w co jestem skłonny uwierzyć.

Czy to początek końca fotografii, jaką znamy?

3 komentarze:

Grażyna pisze...

No jeśli wszystko będzie robić automat, to gdzie tu miejsce na twórczość człowieka i satysfakcję z osiągniętych efektów? A obecnie, kiedy są jeszcze konkursy na zdjęcia wykonane przez ludzi - to prosta droga do różnych oszustw.
Oglądałeś film "WAll-E"? Wiem, dla dzieci, ale dorośli też mogą (a raczej powinni) go obejrzeć. Bo chyba do tego powoli zmierzamy...

Grażyna pisze...

Zagadka: wygląda jak coś w rodzaju wielkiej wycieraczki przed wejściem do jakiegoś budynku.:)))

Kokosz pisze...

Co do pierwszego komentarza - wydaje mi się, że człowiek zawsze stworzy coś ciekawszego niż algorytm (no dobra - na razie) ;) Na twórczość zawsze będzie miejsce - w końcu obecnie też tłum fotografów robi lepsze zdjęcia niż ja, a i tak sobie pstrykam od czasu do czasu :) Wprawdzie konstatacja, że AI robi lepsze zdjęcia niż ja jest nieco demotywująca, ale też bez przesady :D Są zdjęcia, których na pewno nie zrobi.

Jak na przykład zdjęcie z zagadki - trafiłaś bezbłędnie! To wycieraczka przez lokalną Biedronką :) Gratuluję! :D