środa, 26 maja 2021

Melodia odszukana

Szukałem, szukałem, aż się doszukałem. Ale od początku.

Jean-Claude Borelly, fotografia Dylan Devillers, źródło: Wikipedia

Kiedyś już opisywałem, jak próbowałem odnaleźć tytuł pewnej melodii z dzieciństwa. Wtedy się udało, ale tej melodii, o której dzisiaj mowa, odszukać nie potrafiłem. Nie potrafiłem przywołać z pamięci, na jakim instrumencie była grana ani w jakich okolicznościach. Dopiero teraz, robiąc porządki na dysku, znalazłem krótki fragment, który publikowałem na różnych forach muzycznych w nadziei, że ktoś rozpozna tych parę dźwięków:

Niestety, bez rezultatów. A to było wszystko, co pamiętałem!

Dopiero dzisiaj wpadłem na pomysł, że przecież mogę zapytać znajomych na "fejsbuku" - w końcu komuś coś tam może zaświta? No i był to strzał w dziesiątkę, kuzynka Żony podrzuciła, że ta melodia była grana w audycji "Strofy dla Ciebie", gdzie występował ponoć Pan Krzysztof Kolberger. Tego już nie pamiętam, ale raz-dwa wyszukałem frazę na YouTube i tak! To było to!

Jeszcze chwilę zabrało mi odszukanie właściwego tytułu: "Dolannes Mélodie", nagrane w 1975 roku przez Jean-Claude'a Borelly'ego, zaś sama kompozycja należy do duetu autorskiego, Paula de Senneville'a i Oliviera Toussainta. Powstała zresztą na potrzeby filmu "Un linceul n'a pas de poches" Jean-Pierre'a Mocky'ego, o którym (i filmie, i reżyserze) nie wiem kompletnie nic, ale od głównego bohatera, Michela Dolannesa (w tej roli zresztą sam reżyser) pochodzi tytuł utworu.

Uff, kolejna zagadka dzieciństwa rozwiązana. A Wy, macie jakieś melodie z przeszłości, które - bez tytułu - błąkają się Wam we wspomnieniach?

6 komentarzy:

 1. O. Szkoda że wcześniej tego nie widziałam. To jedna z moich ulubionych melodii.:) To kiedyś były jeszcze kasety (nawet mam). Edward Simoni, gra utwory na fletni Pana. Cudo!
  Mnie się udało odnaleźć kilka utworów. Ale była radość.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A też miałem na kasecie takiego majstra od fletni Pana, Petera Weekersa, bardzo mi się podobało. Chyba nawet zgrywałem z kasety dawno temu, ale widzę, że w archiwum nie mam, więc pewnie przepadło ;)

   Usuń
 2. https://www.youtube.com/watch?v=6yA946YJW8U

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie na temat.:)
  https://www.instagram.com/dettabe/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, no, podbój Insta ;) To co, blog zostanie porzucony? ;)

   Usuń
  2. Ależ skąd! Zostaje.:))) Instagram jest głównie do kontaktów z osobami, które nie mają blogów i do zachwycania się dziełami utalentowanych osób, szukania wzorów, inspiracji itp. Podobnie jak pinterest. Tudzież mogę tam pisać komentarze, pytać i dowiadywać się, czy są już nowe tutoriale na YT bez zbytniego szukania.:)

   Usuń