Statystyka polskich podcastów na sierpień 2023

Od styczniowej analizy minęło ponad pół roku zaledwie, ale w związku z tym, że rozbudowałem swoje narzędzie do pobierania danych z katalogu podkasty.info, mogę teraz nieco wyraźniej przyjrzeć się całości i spróbować wyciągnąć jakieś wnioski. Jak zwykle zastrzegam, że dane pochodzą wyłączenie z jednego źródła, więc nie jest z pewnością pełny obraz rynku - część podcasterów publikuje nie dodając swojego podcastu do katalogu podkasty.info, część nie publikuje nawet adresów RSS (np. podcasty istniejące wyłącznie w serwisie YouTube są - póki co - pozbawione możliwości udostępnienia adresu RSS). Katalog też zmienia się - nie tylko przybywają nowe podcasty, ale także - ubywają te, które zaprzestały działalności i np. usunęły plik RSS.

Skrypt

Dane do analizy pochodzą z katalogu podkasty.info, a właściwie traktuję ten katalog jako bazę danych linków RSS. Wyciągnąwszy adresy RSS, porzucam podkasty.info i skupiam się na analizie plików RSS, gdzie już znajduje się wszystko: tytuł podcastu, spis opublikowanych odcinków, a nawet linki do plików multimedialnych. W oparciu o te dane mogę już powiedzieć, jak długo podcast istnieje na rynku, jak często publikuje odcinki, ile tych odcinków opublikował w jakimś przedziale czasowym - ba, mogę wyznaczyć statystykę, w jakim dniu tygodnia pojawia się najwięcej odcinków czy jak jest z regularnością wydań danego podcastu.

Jako że analizy robię co parę miesięcy, ostatnia wersja skryptu ma też możliwość porównania starego (zapisanego na dysku) pliku RSS z tym aktualnym, więc dodatkowo w prosty sposób wiem, czy dany podcast opublikował coś od ostatniej analizy - oszczędza mi to nieco pobierania danych, bo - co oczywiste - nie wszystkie podcasty publikują regularnie.

Rzut oka na dane

Skrypt pobrał z katalogu dane 8584 podcastów (stan na 8 sierpnia 2023) - w samym katalogu zarejestrowanych jest obecnie 10861 podcastów, czyli nieco więcej niż wynika z dostępnych plików RSS. Niektóre podcasty już po prostu nie publikują, mimo że jeszcze ślad po nich istnieje. W styczniu te liczby wynosiły odpowiednio 6790 i 9650, czyli jest spory progres - w ciągu półrocza zarejestrowano prawie 1000 podcastów! Tu uwaga - nie oznacza to 1000 zupełnie nowych, założonych dopiero co podcastów, tylko właśnie - dodanych do katalogu.

Przyjrzałem się znowu danym dotyczącym debiutów - czyli zliczyłem, w którym roku który podcast ma wpisany najwcześniejszy odcinek. Wyszło dość podobnie jak w styczniu - drobne wahnięcia wartości wynikają ponownie z tego, że katalog jest stale rozbudowywane i zostały do niego dodane podcasty (niekoniecznie "nowe" w sensie debiutu):

Rok Liczba debiutujących odcinków w latach 2017-2023
2017 159
2018 441
2019 1197
2020 3080
2021 1571
2022 1035
2023 540 (niepełny)

Czyli faktycznie trend spadkowy trwa - po "górce" w 2020 roku w 2021 debiutujących podcastów było już po połowę mniej, a w 2022 już o 66% mniej niż w 2020. W tym roku na dzień 8 sierpnia mamy 540 debiutanckich odcinków, więc końcowa liczba dla 2023 roku zamknie się pewnie również w okolicach 1000.

Podobny, spadkowy (po 2020 roku) trend widać także na wykresie liczby publikujących podcastów w danym roku:

Co ciekawe, liczba odcinków opublikowanych rok po roku rośnie - czyli mimo że mniej podcastów publikuje, robią to one częściej i regularniej, więc odcinków przybywa:

Tradycyjnie ciekawa okazuje się analiza dni tygodnia, w których w obecnym roku najczęściej ukazują się nowe odcinki:

Dzień tygodnia Liczba opublikowanych odcinków w 2023 roku
Poniedziałek10611
Czwartek9792
Środa9720
Wtorek9561
Piątek9248
Niedziela6241
Sobota4676

Wygrał ponownie poniedziałek, co nie dziwi - zrobiłem sobie podobne zestawienie rok po roku i kazałem Excelowi pokolorować procentowy udział danego dnia w sumie wszystkich odcinków w roku. "Trend poniedziałkowy" trwa już od paru lat, ale nie zawsze tak było - do 2017 roku najpopularniejszym dniem publikacji była niedziela:

No i na koniec zestawienie liczby podcastów, które opublikowały określoną liczbę odcinków. Tradycyjnie najmniej jest podcastów, które opublikowały pół tysiąca czy więcej odcinków, a najwięcej tych, które mają między 10 a 100 odcinków - wiadomo, to jest "główny ciąg". Sporo jest też podcastów, które nie przekroczyły 10 odcinków - ale trudno osądzić, ile z nich to "niewypały", czyli podcasty porzucone przez autorów, a ile - podcasty dopiero się rozkręcające. Tu nie robiłem już głębszej analizy, bo trudno "z automatu" uznać coś za "martwe" - niektóre podcasty mają bardzo nieregularny tryb wydawniczy.

Podsumowanie

I tak to sobie leci. Trudno orzec, na ile trendy widoczne w danych z podkasty.info są miarodajne dla polskiej podcastosfery - bo trudno jest oszacować, ile podcastów jest "niezarejestrowanych", czyli hulają sobie gdzieś w Spotify lub YouTube, bez pliku RSS. Może tych "nie-rssowych" przybywa? Może jest ich już teraz więcej niż podcastów plik RSS posiadających? Trudno zgadnąć, nie mam dostępu do tego typu informacji - i chyba nikt w Polsce nie ma. Trzeba by mieć sposób na stuprocentowo pewne przeszukiwanie wszystkich dostępnych katalogów i wybieranie z nich tylko podcastów polskich (oraz wyciąganie danych o wszystkich odcinkach). Moim zdaniem, rzecz jest nie do przeprowadzenia, więc ograniczę się do analizowania podkasty.info.

Komentarze