poniedziałek, 25 marca 2013

[E] Planetki

Chciałbym zająć się dzisiaj techniką, służącą do tworzenia tak zwanych “planetek”. W sieci są one dosyć popularne i wyglądają mniej więcej tak:

201108_DSC_1964-2_planetka2Sam efekt jest w miarę prosty do uzyskania, dlatego pozwolę sobie go tutaj zaprezentować – wykorzystam Photoshopa, ale da się taki efekt uzyskać także w GIMPie – wykonywane kroki są identyczne, jedynie ostateczny filtr (efekt) nosi inną nazwę. Do rzeczy jednak.

Materiał wejściowy

Aby myśleć o zrobieniu “planetki”, należy najpierw przygotować odpowiednie zdjęcie. Od tego elementu zależy, czy cały proces będzie prosty, czy też trzeba będzie sporo poprawiać w samym programie. Najlepszym materiałem są panoramy 360 stopni – dobrze wykonana panorama praktycznie nie wymaga obróbki poza zastosowaniem trzech kroków procedury. Inne zdjęcia należy najpierw dostosować. Chodzi przede wszystkim o to, by zdjęcie:

 • było idealnie poziome
 • nie miało dużych różnic jasności/nasycenia między prawym a lewym bokiem – zostaną one złączone i od dopasowania zależy, czy nie będzie widać “szwu”
 • podobnie jak wyżej, ale dopasowana powinna być także treść – najlepiej, jeśli zdjęcie ma jednolitą fakturę “nieba” i “ziemi” oraz prosty horyzont, wypadający po prawej i lewej stronie na tej samej wysokości
 • nie miało zbyt dużego “bałaganu” w dolnej części zdjęcia – ten fragment zostanie mocno zniekształcony

Główne kroki

Jeśli mamy przygotowaną fotografię, należy wykonać następujące trzy kroki:

 1. Przeskalować fotografię do postaci kwadratu
 2. Obrócić zdjęcie o 180 stopni
 3. Zastosować filtr Zniekształcenie – Współrzędne biegunowe (w programie GIMP filtr nazywa się Wirowanie)

Czasem, jeśli zdjęcie nie będzie idealnie dopasowane, należy doliczyć jeszcze krok czwarty, czyli dodatkową obróbkę gotowego obrazu. Jak widać, procedura nie jest przesadnie skomplikowana.

Spróbujmy zatem

Jako wyjściowe zdjęcie wybrałem dość starą fotografię, wykonaną o zachodzie słońca, tuż po burzy:

Wakacje w Oborzyskach StarychWidać tutaj dwa problemy – pierwszym jest poziom “horyzontu”, a drugim (poważniejszym) nierównomierne oświetlenie. Aby wyrównać horyzont, wystarczyło zastosować poziomowanie (dostępne np. w narzędziu kadrowania). Nierównomierne oświetlenie było jednak trudniejsze do poprawy – skończyło się na dodaniu specjalnych warstw krzywych, które “podciągnęły” jasność i nasycenie po prawej stronie do poziomu, który widać po stronie lewej – oczywiście można byłoby też przyciemnić stronę lewą do poziomu prawej, ale zależało mi na złotym blasku słońca. W efekcie obróbki otrzymujemy następujący obraz:

Wakacje w Oborzyskach Starych

Po skorygowaniu zdjęcia przystępujemy do punktu pierwszego, czyli skalujemy (menu Obraz-Rozmiar obrazu):

resizeWażne jest, aby odznaczyć pole zapewniające zachowanie proporcji, ponieważ z naszego prawie panoramicznego zdjęcia chcemy zrobić kwadrat. Wpisujemy zatem wysokość identyczną jak szerokość, czyli 3836 pikseli i zatwierdzamy operację.

Wakacje w Oborzyskach StarychNastępnie ponownie sięgamy do menu Obraz, ale tym razem wybieramy Obracanie obrazu-180. W ten sposób otrzymujemy zdjęcie przygotowane do ostatecznej zmiany w “planetkę”:

Wakacje w Oborzyskach StarychTeraz następuje kulminacyjny moment – wybieramy z menu Filtr narzędzie Zniekształcenie-Współrzędne biegunowe. Okienko filtru nie jest zbyt rozbudowane i w zasadzie nie ma tu nic do zmiany (można jedynie zmienić skalę podglądu, by od razu zobaczyć “planetkę”:

wspolrzedne

A oto końcowy efekt – porównując z widocznym wyżej podglądem, widać obrócenie obrazu o 180 – w takiej postaci “planetka” wydała mi się czytelniejsza (lepiej widać domek):

Wakacje w Oborzyskach Starych  Na koniec

Całość zajęła mniej więcej kwadrans, nie ma więc w tworzeniu “planetek” zbyt dużej filozofii, co niestety prowadzi do szybkiego znużenia tą techniką. Niemniej myślę, że warto ją mieć w swoim zbiorze umiejętności, bo czasem mało ciekawa panorama może stać się interesująca w postaci “śmiesznej kulki”. Spróbować nie zaszkodzi.

201103__DSC9403Wakacje w Oborzyskach Starych

5 komentarzy:

 1. Niesamowity efekt! I jakie wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 2. :D Cieszę się, że się podoba :) Mam nadzieję, że też popróbujesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo efektowna sztuczka :-). Nigdy (chyba) czegoś takiego nie widziałam, dzięki, że o tym napisałeś. Czego to się człowiek jeszcze nie dowie, no, no... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. byłoby miło mieć taka planetę na własność, na żywo:)

  OdpowiedzUsuń
 5. :D a którą byś wybrała?

  OdpowiedzUsuń