czwartek, 16 marca 2017

[S] Poranki takie są

"Takie są", czyli czasem ni z tego, ni z owego trafi się coś ładnego na niebie. Żeby to jeszcze mieć pod ręką jakiś ładny krajobraz... Tym razem musi wystarczyć miejska dżungla.

Jeśli ktoś jest ciekawy technikaliów, to zdjęcia ze smugami były robione z wykorzystaniem statywu i filtra szarego - stąd długie czasy naświetlania, sięgające dwóch minut. Plus zastosowania filtra szarego jest taki, że wystarczyło zrobić trzy, cztery zdjęcia każdego kadru do złożenia fotografii wynikowej. Normalnie (przy czasach w granicach 2-3 sekund) trzeba wykonać co najmniej kilkanaście zdjęć, aby smugi wyglądały odpowiednio efektownie.

Pozostałe zdjęcia robiłem już "z ręki" - całe szczęście, że wytrzymałem do momentu, aż chmury się podświetliły (a miałem już odjeżdżać). Myślę, że opłacało się poczekać.

Przysłona: f/8, Czas: 85 sec, Ogniskowa: 35,0 mm

Przysłona: f/8, Czas: 110 sec, Ogniskowa: 35,0 mm

Przysłona: f/8, Czas: 122 sec, Ogniskowa: 35,0 mm

Przysłona: f/1,4, Czas: 1/350 sec, Ogniskowa: 35,0 mm

Przysłona: f/2,8, Czas: 1/105 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

A jako bonus - jemiołowe drzewo:

Przysłona: f/4, Czas: 1/110 sec, Ogniskowa: 18,0 mm

2 komentarze:

Grażyna pisze...

Warto było zaczekać, efekt piękny. Ale o której trzeba wstać?:))) Świt zaczyna się już tak przesuwać, że niedługo będzie poza moim zasięgiem.:)))
Jemiołowe drzewo kojarzy mi się z wyjazdem wakacyjnym. Z reguły po drodze takie widywaliśmy.:)

Ladaco pisze...

Dzięki :) A wstać trzeba tak po piątej, zaczyna się przedświt. Trzeba dojechać na miejsce i można fotografować :) Niestety, za tydzień będziemy przestawiać zegarki i znów będzie ciemno rano, ale potem to już wiosna i lato! :) A w czerwcu na wschód to trzeba będzie wstać o wpół do czwartej, więc teraz jest i tak komfortowo ;)