Rysowanie komiksów bez rysowania

Jak pewnie niektórzy zauważyli, od pewnego czasu na blogu - obok wpisów o charakterze fotograficznym - pojawiają się mniej lub bardziej poważne rysunki. No dobrze, poważne się nie pojawiają. Niektórzy takie małe, rozrywkowe formy lubią, inni nie. Jest też pewna grupa ludzi, którzy chcieliby sami tworzyć historyjki obrazkowe, ale obawiają się (zapewniam - niepotrzebnie!), czy mają wystarczające zdolności plastyczne. Dla takich osób skierowane są tzw. kreatory komiksów. Podczas poszukiwań programów do rysowania natknąłem się na kilka z nich, więc dlaczego nie podzielić się wrażeniami?

Prosto, prosto!

Wszystkie wymienione niżej strony cechuje jedno: mają w jak najprostszy sposób umożliwić stworzenie historyjki obrazkowej. Mamy do dyspozycji zbiór postaci (ludzie, zwierzęta, duchy itp.), zestawy teł (biura, mieszkania, baseny, lasy itp.) oraz przedmioty (parasole, butelki, stoły, zegary itp.). Większość elementów da się dopasować do własnych potrzeb (np. pokolorować według uznania) i tak naprawdę to właśnie na tym polega budowanie historyjek w tych kreatorach. Wymyślamy historyjkę, dzielimy komiks na odpowiednią liczbę kadrów (zwykle jeden lub trzy) i wrzucamy "na plan" odpowiednie elementy. Przesłaniamy jedne drugimi, dodajemy chmurki z dialogami i już. Wystarczy zapisać lub można od razu przesłać gotowy komiks np. na Facebooka.

Co my tu mamy?

Bitstrips

Wchodząc na stronę http://www.bitstrips.com/ nie musimy się wprawdzie rejestrować, żeby zacząć tworzyć komiks, jednak jest to niezbędne, by zapisać efekt naszej pracy (rejestracja jest bezpłatna, za to wymaga podania adresu e-mail). Aplikacja wygląda nieco topornie (i nie bójmy się tego słowa - brzydko), jednak daje nam w sumie spore możliwości. Na przykład, wybierając postać możemy dostosować ją w szerokim zakresie (od mimiki twarzy po pozycję czy pochylenie głowy). Dopasować można też kolory czy obrót wokół osi. Same rysunki nie są może piękne, ale na potrzeby humorystycznej historyjki wystarczą.

Chogger

Przyznam, że http://chogger.com/ mnie nie zachwycił. Żeby wprost nie napisać, że mnie odrzucił. To, co można zrobić w tym programie, niewiele różni się od systemowego Painta - po prostu musimy wszystko sami narysować, korzystając z wbudowanych w program niewielu narzędzi. Można co najwyżej wstawić ilustracje z konta Google'a, są też gotowe "dymki". Poza tym bieda okrutna, więc nie polecam.

Toondoo

Całkiem przyzwoity http://www.toondoo.com/ nie jest może bardzo rozbudowany, ale swój pasek komiksowy zrobimy w nim dużo szybciej, niż w Choggerze. Z rzeczy wartych zauważenia program posiada specjalny edytor postaci, w którym możemy od podstaw stworzyć bohatera naszej historyjki (ze szczegółami takimi jak rodzaj brwi czy styl brody). Niestety, żeby cokolwiek można było zrobić w Toondoo, trzeba utworzyć w nim darmowe konto (zarejestrować się).

Pixton

http://www.pixton.com/ daje naprawdę duże możliwości, a co ważne, w prosty sposób można się z nimi zapoznać, po prostu przeglądając komiksy innych ludzi (jest ich naprawdę sporo). Dopasowania postaci są możliwe w szerokim zakresie (od koloru ubrania, przez styl fryzury po ułożenie każdej z brwi osobno). Korzystanie z serwisu jest możliwe dopiero po rejestracji (darmowej).

MakeBeliefsComix

W http://www.makebeliefscomix.com/Comix/ spodobał mi się styl gotowych elementów (zabawna kreska), jednak zarówno wielkość pasków, jak i obsługa nie przypadły mi do gustu. Nie potrafiłem np. sterować dymkami - zmieniać ich wielkości bez zmiany wielkości tekstu czy też po zasłonięciu sobie wszystkiego tłem (funkcja "przenieś na wierzch") nie mogłem już nic zrobić z komiksem - brak funkcji "przenieś na spód". Komiksu nie można zapisać jako grafiki, da się co najwyżej wydrukować lub wysłać e-mailem.

Marvel

Ha, jeśli Marvel nie jest potentatem w dziedzinie komiksu, to nie wiem, kto jest (tak, tak, DC). Dzięki aplikacji Marvela możemy sami stworzyć przygody Spider-Mana czy innego Hulka. Bez darmowej rejestracji nie jest możliwy zapis, ale edytor działa, więc można się pobawić. Niestety, mimo pozornie dużych możliwości nie da się zrobić naprawdę oryginalnego komiksu. Każda postać ma zaledwie kilka nieedytowalnych wizerunków, które możemy sobie najwyżej przeskalować. Jest trochę teł, dymków i onomatopei, jednak dość szybko stwierdzamy, że choć inne serwisy nie oferują podobnej jakości gotowców, to ich mała liczba mocno ogranicza.

StripGenerator

Przyznam, że http://stripgenerator.com/ to mój faworyt. Ma bardzo ładnie zaprojektowany interfejs i jest spójny graficznie - zarówno postacie, jak i przedmioty pasują do siebie. Dodawanie dialogów jest banalnie proste i jedyne, do czego się trzeba przyczepić, to brak możliwości wstawienia tła jako gotowego obrazka (tło trzeba sobie zbudować z pojedynczych przedmiotów albo w ogóle z niego zrezygnować). Komiks jest zawsze czarno-biały.

Rysowanie bez rysowania

Jak widać, można tworzyć historyjki obrazkowe, nie rysując nawet kreski. Przyznam, że podczas zabawy omówionym aplikacjami najczęściej czułem... frustrację, że nie mogę czegoś zrobić po swojemu. Jeśli jednak ktoś woli wymyślać przede wszystkim fabułę, zaś kreatory mają jedynie w najprostszy sposób przenieść ją na grunt grafiki, to chyba najlepsze rozwiązanie. Osobiście pozostanę przy tablecie.

Komentarze

Prześlij komentarz