YouTube i idiotyczne ContentID
Nie jestem jakimś zapalonym jutuberem, ale umieszczam tam od czasu do czasu filmiki - nie z myślą o zarobkach, a raczej o podzieleniu się ze światem czy to wiedzą, czy własnymi dokonaniami (taki, widzicie, ze mnie narcyz). Z przykrością zauważyłem już nie raz i nie dwa, że portal ten chroni głównie firmy i korporacje, zwykłych użytkowników mając w głębokim poważaniu i z góry uważając ich za oszustów i złodziei. Dlaczego tak twierdzę?
Roszczenia
Jak wiecie (albo i nie wiecie), na YouTube można zarabiać. Jeśli użytkownik ma wielu subskrybentów i duży zasięg, a filmiki dużą oglądalność, może liczyć na monetyzację, czyli wypłaty od YouTube'a. Oczywiście, żeby cokolwiek zarobić, trzeba być aktywnym, dużo i ciekawie publikować, żeby zebrać rzeszę wiernych fanów. Mój kanał z zawrotną liczbą 100 subskrypcji i tysiącem odtworzeń miesięcznie jest tak naprawdę niczym, pyłkiem i o jakichkolwiek zarobkach nie może być mowy. Ale...
Każda firma (wydawca) może zakwestionować każdy Wasz filmik stwierdzając, że narusza ich prawa własności. Tak po prostu. Zgłaszają do YouTube'a, że filmik zrobiony przez Was, gdzie gracie na grzebieniu własną melodię, narusza ich prawa i guzik możecie na to poradzić. Gdy ten filmik zarabiał dla Was setki dolarów miesięcznie, od momentu zgłoszenia roszczenia zarabia setki dolarów dla firmy, która to roszczenie zgłosiła.
Oczywiście, możecie zgłosić sprzeciw. Napisać, że to Wasz utwór, że sami go zrobiliście i macie do niego prawa. Firma MOŻE się z tym zgodzić, ale nie musi. I jeśli się nie zgodzi, to macie figę z makiem.
Oczywiście, możecie w tej sytuacji "odwołać się". Czyli napisać jeszcze raz, że to Wasz film, wasze prawa. I znów, firma MOŻE się z tym zgodzić i wycofać roszczenia, ale jeśli ma takie widzimisię, że idzie w zaparte, to... tak, dostajecie od YouTube ostrzeżenie, że naruszacie prawa autorskie, a filmik jest usuwany. Jeśli to Wasze drugie tego typu ostrzeżenie, możecie stracić cały, latami budowany kanał. Tak po prostu.
Oczywiście, możecie jeszcze otworzyć spór, ale wymaga to już dostarczenia dokumentów, dowodów, podpisanych licencji, a w końcu po prostu pozwania firmy, która zgłasza roszczenia. Powodzenia w starciu z prawnikami, jeśli jesteś zwykłym sobie szarym człowiekiem, bez wielkiego majątku przeznaczonego na adwokata...
No bo tak
Piszę o tym w kontekście mojego, zamieszczonego w 2016 roku filmiku o powstawaniu komiksu o Ladaco. Chcąc nieco rozsławić swojego kolegę (i uhonorować go, bo robi świetną muzykę), poprosiłem go o zgodę na umieszczenie w tle jego utworu. Zgodę rzecz jasna otrzymałem, filmik umieściłem i niby dobrze. Tydzień temu patrzę, mam na nim roszczenia firmy CD Baby, która twierdzi, że używam utworu nielegalnie. Zgłosiłem sprzeciw, że owszem, mam zgodę samego autora i to na piśmie, jednocześnie napisałem też do samego zainteresowanego, czy potwierdza tę zgodę nadal. No i nie uwierzycie, on ma ten sam problem, tzn. YouTube zakwestionował mu jego własne utwory! Tzn. firma CD Baby zgłosiła roszczenia do samego autora, że on narusza swoje własne prawa! Jeśli to już nie jest paranoja, to nie wiem, co nią jest.
W każdym razie ja idę w zaparte i jestem obecnie na etapie odwołania się, bo oczywiście mój sprzeciw firma CD Baby odrzuciła. Podejrzewam, że odwołanie się także będzie nieskuteczne i filmik po prostu zniknie z kanału, a ja dostanę ostrzeżenie.
Co można zrobić?
Odpowiedź: nic. Napisałem do firmy CD Baby na Facebooku i mailowo, ale raczej wątpię, czy to w jakikolwiek sposób pomoże. Najgorsze jest to, że w zasadzie jest się bezbronnym - nie sposób z nikim porozmawiać, wymienić e-maili, bo ma się wrażenie, że za wszystkim stoją po prostu automaty i algorytmy. A YouTube w obawie przed pozwami umywa ręce na zasadzie: "rozwiążcie to sami", tyle tylko, że strona "pozwana" nie ma w zasadzie żadnej możliwości odparcia ataku. To tak, jakby ktoś oskarżył nas o kradzież, wsadził do więzienia i kazał stamtąd udowadniać, że jednak niczego nie ukradliśmy. Przykro mi, ale tak to widzę.
Co pozostaje? Na wszelki wypadek zgrałem filmik z YouTube'a (bo nie mam już materiałów źródłowych, a nie chce mi się go kręcić i montować jeszcze raz). Jeśli zostanie usunięty, po prostu dogram na nowo opis na tle innej muzyczki i wrzucę ponownie, wymieniając linki na działające. Opis muszę dograć, bo obecny jest nałożony na "sporną" muzykę, więc nie mogę go wykorzystać. Pół biedy, że film ma 6 minut, więc będzie to raptem z pół godzinki roboty. Ale roboty, którą muszę zrobić, bo firma CD Baby postanowiła "zarabiać" na moim filmiku, który przez 5 lat obecności na kanale obejrzało 400 osób. Brawo...
Wydawcy odkryli, w jaki sposób mogą się podpiąć pod czyiś sukces i na tym zarobić. Grosz do grosza... i bez wysiłku można zarobić.
OdpowiedzUsuńCoś w tym jest, niestety. Najgorsze, że jeśli wydawca pójdzie w zaparte, że to my naruszyliśmy jego prawa autorskie, to nie ma szans z nim wygrać, chyba że się go poda do sądu :( YouTube nijak nie ułatwia nawet kontaktu - np. zgłaszając sprzeciw trzeba podać wszystkie swoje dane osobowe i zaznaczyć, że chce się je wysłać stronie "pozywającej", samemu mając tylko nazwę tej strony :( Strasznie to jednostronne i pro-korporacyjne...
UsuńPrzepraszam, wyżej miałem na myśli nie sprzeciw, a odwołanie - przy sprzeciwie trzeba tylko opisać, jakie się ma prawa do utworu (w moim przypadku nikt tego nawet zapewne nie przeczytał).
UsuńZ naruszeniem praw autorskich czyli content id są szopki.Instalujesz z play store legalna Apkę z samplami i płacisz za nią.Tworzysz utwór.
UsuńGdzie sample i loopy są domeną publiczna..Umieszczasz na YouTube.Potem jakaś firma przykładowo Sono Suite stwierdza że ma do niego prawa.Oczywiscie nawet nie potrafi podać z jakiego utworu pochodzi.Czytasz o niej w google że to jest scam.YouTube blokuje twoje video a później się okazuje że to co zamieściłeś goście z Sono Suite zamieszczają na SoundCloud jako ich kawałek.
Nie miałam pojęcia o takich zagrywkach. Wydaje mi się, że Ci, którzy znają sposób reagowania YT czy innych platform, mogą złośliwie lub specjalnie (dla własnej korzyści) uprawiać taką formę... hejtu! Współczuję!
OdpowiedzUsuńAnika często pseudo agencje żerują na osobach zamieszczających materiały na YouTube.Oczywiscie chodzi o pieniądze.Przeważnie twój sprzeciw zostaje odrzucony.Zostaja dwa wyjścia.Podział ewentualnych zysków ze scam entertainment agency albo usunięcie twego materiału.
UsuńJa co prawda nie umieszczam własnej muzyki na YT, bo takowej nie tworzę, ale już nie jeden raz YT zakwestionował mi jakiś fragment filmu.
OdpowiedzUsuńNajgorsze jest to, że w trwającym 11 godzin streamie znajdzie się 15 sekund jakiegoś utworu (przypadek, bo to muzyka z prezentowanej losowo gry), do którego ktoś zgłosi swoje prawa (zapewne to automat porównuje do jakichś próbek z bazy danych) i cały dochód z tego 11-godzinnego filmu idzie na konto właściciela praw tego kilkunastosekundowego fragmentu. Skandal!
Co ciekawe - w innym filmie też mi znaleziono drobny fragment, ale tu - o dziwo - pojawił się komunikat, że zarobki będą dzielone proporcjonalnie. I to jak najbardziej rozumiem, bo takie rozwiązanie uważam za rozsądne i po prostu uczciwe.
W kolejnym filmie pokazałem Michaela Jacksona w teledysku Thriller (to był początek i muzyki jeszcze nie było słychać) i bęc - zakwestionowali mi cały materiał i to tak, że nie mogłem go wyświetlać! Prawie 6 godzin poszłoby na zmarnowanie, bo jakaś firma ma prawa do "twarzy Jacksona". I nie było tu mowy o pieniądzach. Zablokowany film i koniec. Na szczęście udało mi się wyciąć ten fragment z Jacksonem i film uratowałem.
Wszystko to świadczy, że YT ma różne sposoby i możliwości w tym zakresie, ale to chyba właściciele praw określają, jak chcą postępować w przypadku naruszenia zasad.
Nie zrozumcie mnie źle, nie jestem za tym, aby można było wykorzystywać twórczość innych i na niej zarabiać. Ale jakiś rozsądek w tym powinien być zachowany :)