Słuchajmy podcastów! cz. 2

Część pierwszą "Słuchajmy podcastów" opublikowałem we wrześniu 2021, czas zatem rzucić okiem na to, czy na mojej liście subskrypcyjnej pojawiły się jakieś nowe pozycje. Bo poprzednie na niej pozostały - nadal bardzo chętnie słucham Radia Naukowego Karoliny Głowackiej, Historii z boiska Konrada Szymańskiego czy Torby reportera i podcastera Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej i Katarzyny Błaszczyk. Obecnie moja lista lekko się skrystalizowała i zawiera około 50 podcastów, z których mniej więcej 1/3 wychodzi w miarę regularnie.

Czym słuchać?

Bardzo popularny podcastowo w ostatnim roku stał się Spotify - wykupił platformę anchor.fm i publikuje podcasty także u siebie - wszystko póki co za darmo i nawet bez reklam. Jak długo to potrwa, trudno przewidzieć, jednak póki co osoby już używające Spotify mogą słuchać w nim także podcastów.

Innym polecam aplikacje na telefon, w tym Pocket Casts, która istnieje zarówno dla Androida, jak i iPhone'a - a powiem więcej, jest także wersja płatna (12$ na rok), która udostępnia także aplikację desktopową (czyli na komputer). Co najważniejsze, wszystkie te aplikacje się ze sobą synchronizują, więc nie tylko mamy wszędzie tę samą listę podcastów, ale możemy zacząć słuchać audycji w samochodzie na Androidzie, a potem dokończyć słuchanie na laptopie (synchronizują się też aktualne pozycje w audycji). Więcej o PocketCaście pisałem w marcu.

Z innych aplikacji, których używałem, mogę wskazać Antenna Pod i Podcasty Google (ten drugi podobno już nie ma problemów ze stabilnością, które zdarzały się jeszcze rok temu).

Czego słuchać?

Jeśli nie wiecie, czego słuchać, to zapraszam na stronę Borysa Kozielskiego polskiepodcasty.pl, która zawiera polskie podcasty pogrupowane w kategorie. Troszkę potężniejszy jest opisywany przeze mnie podchaser.com - gromadzi on już podcasty międzynarodowo, więc przy wyszukiwaniu warto zaznaczyć język polski jako preferowany, jeśli nam na tym zależy.

Jeśli ktoś korzysta z Facebooka, to może dołączyć do grupy W ruchu słucham podkastów, gdzie zwykle w poniedziałki pojawia się mnóstwo ciekawych tytułów - to dzień "promocyjny" dla podcasterów, gdzie twórcy mogą się zareklamować. W grupie Podcast dla firm i freelancerów dniem "promocyjnym" jest środa (a choć to grupa bardziej dla twórców niż słuchaczy, to myślę, że warto dołączyć).

Z mojej biblioteczki wybieram tym razem trzy pozycje, które polecam Waszej uwadze.

Drozdowisko - Teresa Drozda

Podcast idealny dla osób, które są ciekawe tego, co dzieje się w kulturze (nie tylko polskiej) oraz są ciekawi ludzi. Na brak ciekawych rozmów na pewno bowiem nie można tutaj narzekać. Teresa Drozda prowadzi swój podcast bardzo regularnie, więc jedyne, do czego można się "przyczepić", to narastająca "kupka wstydu", kiedy nie zdąży się przesłuchać wszystkiego w tygodniu i gromadzą się nam zaległe odcinki ;)

Strona www: https://strefapiosenki.pl

Adres RSS: https://anchor.fm/s/4d3be8fc/podcast/rss

Nauka XXI wieku

Borys Kozielski jest osobą bardzo aktywną i znaną w polskim świecie podcasterskim. Nauka XXI wieku jest bardzo dobrym uzupełnieniem Radia Naukowego Karoliny Głowackiej, więc jeśli lubicie ciekawe rozmowy z ludźmi nauki, to właśnie odkryliście kolejne ich źródło.

Strona www: https://podkasty.info/nauka/

Adres RSS: http://feeds.feedburner.com/nauka-xxi-wieku

Nerdy nocą

Podcast Kai Mikoszewskiej jest bardzo ciekawym przykładem na to, że rozmowy o historii (i nowożytnej, i starożytnej) mogą być pełne pasji, zaangażowania i humoru. Niezawodny duet Kaja-Zły Major Witek opowie i o Babilończykach, i o kulisach radzieckiego programu kosmicznego.

Strona www: https://nerdynoca.pl

Adres RSS: https://nerdynoca.pl/feed/podcast

Komentarze