Podchaser

Dzisiaj krótko i treściwie, bo natknąłem się na interesujący serwis o nazwie Podchaser. Jest to coś w rodzaju agregatu rozmaitych podcastów, działającego w przeglądarce internetowej. Dla mnie, jako programisty, ciekawy jest dodatkowo fakt, że serwis udostępnia interfejs programowy, więc można z zasobów Podchasera korzystać także w swoich aplikacjach. Tego robić akurat na razie nie będę, ale perspektywa jest interesująca.

Po co w ogóle czegoś takiego używać? Ano do znalezienia czegoś ciekawego do słuchania na przykład. Wpisujemy do wyszukiwarki jakieś słowo kluczowe i po chwili mamy znalezione pasujące podcasty czy twórców. Wyszukiwarka to jednak nie wszystko - możemy też, naturalnie, posłuchać wybranych odcinków, przeczytać notki do nich dodane, przejrzeć informacje o twórcy (czy twórcach). Jeśli założymy (bezpłatne) konto, możemy też tworzyć swoje listy ulubionych audycji czy pisać do nich recenzje lub oceniać poszczególne epizody.

Wyszukiwanie po słowach kluczowych to wygodna, ale nie jedyna opcja. Można użyć szeregu filtrów i np. wybrać podcasty należące do konkretnej kategorii (np. filmowe), a także - co ważne - operujące konkretnym językiem, dzięki czemu ktoś chcący posłuchać polskich twórców nie musi przekopywać się przez stosy zagranicznych podcastów.

Zachęcam do przyjrzenia się serwisowi - może do słuchania nie jest on najwygodniejszym rozwiązaniem (lepiej słuchać z telefonu moim zdaniem), ale na pewno łatwiej znaleźć ciekawe kanały czy wysłać jakiś sygnał do ulubionych twórców.

Jeśli zaś ktoś prowadzi własny podcast, może potraktować Podchasera jako miejsce promocji - da się dodać informacje o sobie i o kanale, połączyć swój podcast z innymi o podobnej tematyce, zdefiniować odpowiednie tagi (kategorie), dzięki czemu możemy być lepiej "odnajdywalni". Myślę, że warto poświęcić pięć minut, albo nawet i całą godzinę, by wszystko porządnie przygotować.

Komentarze