Statystycznie o podcastach
Czytam i słucham o podcastach, aż wzięło mnie na próbę jakiegoś statystycznego ujęcia sytuacji przynajmniej na polskim rynku. Szkoda bowiem nie wykorzystać bardzo dobrego źródła informacji, jaką jest katalog https://www.podkasty.info/. Zapewne nie ma tam wszystkich podcastów, ale jest ich sporo - ostatni numer katalogowy, jaki był dostępny w momencie, kiedy przeprowadzałem analizę, wynosił 8458.
Z czego ta analiza?
Pobrałem pliki RSS wszystkich obecnych w katalogu podcastów (o ile taki plik dało się pobrać), zatem już na początku trzeba poczynić założenie, że analiza dotyczy "klasycznych podcastów", czyli takich, które RSS posiadają i jest on publicznie znany. Drugie założenie nie jest już takie oczywiste - w katalogu znajdują się wpisy, które dotyczą podcastów, których RSS jest nieosiągalny (próba pobrania go kończy się błędem). Ostatecznie udało mi się pobrać pełne dane RSS 6147 podcastów - dane tylu podcastów są aktywne i można ich posłuchać.
Podcasty i podcasty
Podcastów, które opublikowały choćby jeden odcinek w tym roku jest 3541, z czego 2014 zrobiło to w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Dla wielu osób (z niezrozumiałych dla mnie względów) ważna jest jeszcze statystyka publikacji odcinków w określonym dniu tygodnia - tutaj bez zaskoczeń wygrała środa (996 publikacji), minimalnie wyprzedzając poniedziałek (992) i czwartek (944); tradycyjnie ostatnie miejsce należy do soboty (618) i niedzieli (786).
Oczywiście, nie wszystkie podcasty spośród tych 6147, których RSS-y udało się pobrać, są nadal aktywne - niektóre wprawdzie dopiero zaczęły działalność, ale inne już dawno tę działalność zakończyły. 634 podcasty mają zaledwie jeden odcinek - 96 z nich jeszcze rokuje, bo odcinek ten ukazał się w ciągu ostatnich 3 miesięcy (tzn. w październiku, wrześniu lub sierpniu 2021 roku). 2053 kanałów ma na koncie 7 lub mniej odcinków, tylko 281 z nich ma odcinki opublikowane w październiku, wrześniu lub sierpniu 2021.
Idąc w drugą stronę, 358 podcastów ma 100 lub więcej odcinków, 295 spośród nich publikowało w ciągu trzech ostatnich miesięcy, a tylko 28 spośród nich nie ma żadnego odcinka w bieżącym roku. Można zatem zaryzykować twierdzenie, że jak już się podcast rozkręci, to jakoś mu idzie.
Są też prawdziwi rekordziści - 54 podcasty mają 500 i więcej odcinków, zaś osiem z nich ma 1000 i więcej odcinków! W tej grupie prym wiodą podcasty związane z mediami (stacjami radiowymi lub redakcjami gazet czy czasopism).
Najstarszy epizod znaleziony w katalogu pochodzi z lutego 2007 roku. 126 podcastów ma ostatnie odcinki przed 2018 rokiem, 125 zamilkło w 2018 roku. 459 podcastów zakończyło nadawanie rok później, 1893 podcastów zamilkło w 2020 roku.
Liczby, liczby
Tak, to tylko liczby. I to nie z jakiegoś ogólnego i "wszystkowiedzącego" źródła, tylko jednego z katalogów. Wydaje mi się jednak, że całkiem sensownie oddają one to, co się obecnie dzieje na polskim rynku podkasterskim. A dzieje się dużo - jednak jest to z reguły swego rodzaju ferment. Dużo podcastów się pojawia, ale i równie dużo umiera po paru odcinkach. Tych najbardziej wytrwałych jest tak naprawdę niewiele, zwłaszcza jeśli chodzi o podcasty fanowskie, prowadzone najczęściej przez pojedyncze osoby.
Komentarze
Prześlij komentarz