Røde trochę zawodzi

Dzisiaj będzie trochę sprzętowo, hermetycznie i narzekalsko, ale taki mam aktualnie nastrój, więc cóż poradzić. Od pół roku używam RødeCastera Pro i chociaż początkowo uległem ogólnej fascynacji tym urządzeniem i wierze w dbałość firmy o jego rozwój, to obecnie nie jestem już tak optymistycznie nastawiony...

Od samego początku miałem problem z podpięciem urządzenia do komputera z pośrednictwem sterownika ASIO, wymaganego np. przez Studio One czy Cubase'a. Røde dostarcza wyłącznie sterownik w wersji beta, który obecnie najzwyczajniej w świecie nie działa - sprawdzałem na dwóch różnych komputerach. To martwiło mnie początkowo mniej, bo akurat nie planowałem wielościeżkowego zapisu do komputera, ograniczając się do rejestracji na karcie SD, ale...

No właśnie. W lipcu moja wiara w solidność RødeCastera zachwiała się i to mocno. RødeCaster kilkukrotnie po prostu przerwał nagrywanie w trakcie, informując o tym fakcie wyłącznie cichym komunikatem na ekranie. Efekt? Stracone minuty nagrań, bo rozmawiając z kimś, patrzę na rozmówcę, a nie wlepiam ciągle wzrok w urządzenie. Sprawa zgłoszona kilkukrotnie, włącznie z podrzuceniem pomysłu, by w razie błędu urządzenie po prostu odtwarzało też jakiś dźwięk - przynajmniej nie będzie się gadało na próżno do urządzenia, które już nie nagrywa.

I tu wychodzi ostatnia rzecz - o ile w początkowym okresie "życia" RødeCastera firma aktualizowała jego oprogramowanie często i regularnie, od paru miesięcy panuje niepokojąca cisza. Ostatnia wersja to 2.1.2, czyli ta, która wprowadziła usterkę powodującą przerywanie nagrywania (dlatego ciągle używam wersji 2.1.0), sterowniki ASIO ciągle są w wersji beta (tej samej, niedziałającej). Nic się nie dzieje, firma nawet nie odpowiada na zgłoszenia - od lipca wysłałem dwa, oba pozostały bez reakcji.

Smutna to trochę konkluzja, zwłaszcza że Røde chciałoby być postrzegane jako firma "z wyższej półki". Jeśli chodzi o jakość wsparcia, to faktycznie zaczyna równać do tych największych, których pojedynczy użytkownik interesuje mało albo wcale.

Komentarze