Słuchajmy podcastów!

Gadam i piszę o podcastach, a jakoś do tej pory mało napisałem o tym, jak się w ogóle zabrać za słuchanie, gdyby ktoś był chętny. A warto, bo to tak naprawdę audycje radiowe, tylko najczęściej pozbawione (póki co przynajmniej) reklam, za to z bardzo ciekawymi materiałami. Przy czym od razu piszę, że nie chodzi mi o mój własny podcast, bo zdaję sobie sprawę z jego hermetyczności - nie każdego interesują technikalia związane z nagrywaniem głosu.

Po pierwsze, jak słuchać?

Przyznam, że najwygodniej jest zainstalować na smartfonie odpowiednią aplikację, np. jedną z opisywanych tutaj - osobiście używam od dłuższego czasu Antenna Pod. Można także, rzecz jasna, słuchać w komputerze, np. przez Spotify czy Podcasty Google (są to "agregaty" podcastów, czyli jest duża szansa, że znajdziemy tam poszukiwany podcast).

W takiej aplikacji należy najpierw podcast wyszukać (najlepiej po nazwie), a następnie dodać do "subskrypcji" - nie oznacza to jakichkolwiek płatności, tylko zapisanie się na powiadomienia o nowych odcinkach, co jest bardzo wygodne.

Jeśli chodzi o wyszukiwanie, to czasem wybrana przez nas aplikacja nie potrafi znaleźć w obsługiwanych przez siebie katalogach podcastu, którego szukamy (rzadko, ale się zdarza). Warto wówczas odszukać podcast normalnie, przez wyszukiwarkę Google - bowiem każdy szanujący się podcast na swojej domowej stronie powinien umożliwić pobranie/skopiowanie tzw. adresu RSS - dzięki niemu dostajemy dokładny namiar i na podcast, i na wszystkie jego odcinki. Można użyć tego adresu, aby dodać podcast do aplikacji.

Po drugie, czego słuchać?

No właśnie, a jak znaleźć jakiś fajny, interesujący nas podcast? Jeśli nie mamy zielonego pojęcia, od czego zacząć, polecam wejść na stronę Polskie podcasty i się tam rozejrzeć. W dziale Wszystkie podcasty można przejrzeć zgłoszone do tego serwisu podcasty, a także przefiltrować je pod kątem tematyki.

Można też użyć wyszukiwarki i poszukać jakiejś frazy z interesującym nas tematem, dodając słowo "podcast", np. "majsterkowanie podcast" - tu jednak czasem można ugrzęznąć w stosie nieistotnych linków, dlatego polecam bardziej wyszukiwarkę w wybranej aplikacji podcastowej.

Moje ulubione podcasty

A co tam, polecę Wam kilka podcastów, które słucham (albo i już przesłuchałem) osobiście, a nuż któryś z nich się Wam spodoba.

Radio naukowe

Bardzo ciekawy kanał popularno-naukowy, przy czym skierowany jest także do dzieci (audycje z prefiksem LAMU). Bardzo ciekawe rozmowy z gośćmi, interesujące tematy - w sam raz do posłuchania przed snem.

Strona www: https://radionaukowe.pl

Adres RSS: https://www.spreaker.com/show/4638772/episodes/feed

Audycje kulturalne

Słucham tego podcastu mocno wyrywkowo, zwłaszcza w sytuacji, gdy akurat ulubione podcasty nie mają nowszych odcinków. Jest tu mnóstwo (naprawdę mnóstwo!) odcinków i na 99% każdy znajdzie coś, co może go zainteresować.

Strona www: https://audycjekulturalne.pl

Adres RSS: https://audycjekulturalne.pl/feed/

Historie z boiska

Bardzo, bardzo fajny podcast o piłce nożnej, a raczej jej historii. Myślę, że może zainteresować nie tylko zagorzałych kibiców (ja, na przykład, zagorzałym kibicem nie jestem, ale historie o Diego Maradonie czy Edgarze Davidsie przesłuchałem i nie zasnąłem!). Prowadzący, Konrad Szymański, realizuje odcinki bardzo profesjonalnie, dokładając nawet elementy jak ze słuchowisk. Świetna robota.

Strona www: https://anchor.fm/historie-z-boiska

Adres RSS: https://anchor.fm/s/bfd17e4/podcast/rss

Sztuka gadania

Podcast o mówieniu, przemawianiu, rozmawianiu, głosie i sposobach mówienia. Prowadzący Krzysztof Jakubowski pracował długi czas w radiu i teraz wykorzystuje wiedzę i kontakty, by tworzyć naprawdę profesjonalnie przygotowane podcasty, w dużej mierze składające się z interesujących rozmów z interesującymi ludźmi.

Strona www: http://www.sztukagadania.pl/podcast-sztuka-gadania/

Adres RSS: https://anchor.fm/s/55cf5d50/podcast/rss

Torba Reportera

Bardzo fajny podcast duetu reporterskiego, Katarzyny Błaszczyk i Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej. Trochę o technikach reportażowych, rozmawianiu z ludźmi, ale też całkiem sporo aspektów technicznych, czyli np. dlaczego dźwięki tła są ważne albo gdzie nagrywać rozmowy.

Strona www: https://torbareportera.pl/category/podcasty/

Adres RSS: https://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:635225970/sounds.rss

Słuchajcie!

Zachęcam do słuchania tych powyższych, ale też i innych podcastów. Jestem pewien, że wśród istniejących w tej chwili podcastów znajdzie się coś, co Was zainspiruje. A może sami zechcecie nagrywać podcast o swojej pasji? Kto wie? Dajcie się wciągnąć!

Komentarze