Podcast roku 2021

Dziś odbyło się ogłoszenie wyników konkursu "Podcast roku" imienia redaktora Janusza Majki i wręczenie nagród. Relacja jest możliwa do obejrzenia w serwisie YouTube:

Omówienia wyników się nie podejmuję, bo nie znam dostatecznie ani środowiska, ani wyróżnionych podkastów - z wyjątkiem kilku, bo nagrodę odebrali m. in. Teresa Drozda z Drozdowiska (ale za podkast "Ateneum słucham") czy Konrad Szymański z Historii z boiska (oba podkasty polecam, bo słucham w zasadzie od samego początku mojego zainteresowania tym zjawiskiem).

Nagrody

Poniżej podaję listę nagrodzonych wraz z uzasadnieniem jury - dane na podstawie listy opublikowanej na grupie W ruchu słucham podkastów:

Profesjonaliści

 • I Nagroda w kategorii profesjonaliści 20000 zł - Anna Dudzińska - reportaże dla podkastu "Raport o stanie świata"
  Za cykl podkastów w ramach "Raportu o stanie świata". Za stworzenie formatu wyjątkowego, z wyjątkową narracją, wyjątkowo prowadzoną opowieścią dźwiękową; format, który stał się podkastem w podkaście, legendarnym zresztą.
 • II Nagroda w kategorii profesjonaliści 10000 zł - Michał Matus, "Nurt równoległy"
  Za walkę z fakenewsami i obnażanie skomplikowanych mechanizmów dezinformacji. Za podjęcie ważnego i aktualnego tematu i opisanie wynikających z niego zagrożeń. Za atrakcyjną i innowacyjną formę podkastu, dziennikarskie śledztwo w odcinkach.
 • III Nagroda w kategorii profesjonaliści 5000 zł - Agnieszka Pospiszyl, Adam Liszka, "My z Covidowego"
  Za umiejętność otwierania i słuchania ludzi pracujących pod ogrmoną presją. Za doskonały przykład tego, jak dokumentować, prowadzić temat i bohatera. Za wartość bezpośredniej relacji i opowiadania o rzeczywistości wprost. Spójny, autentyczny potrzebny jako wyraz wdzięczności uznania dla całego autentycznie zaangażowanego środowiska lekarskiego.
 • Nagroda specjalna jury - Twórcy konkursu "Podcast roku", Dariusz Rosiak podkast "Raport o stanie świata"
  Za wytyczenie standardów rynku i za wytyczenie standardów gatunku

Debiutujący i pasjonaci

 • I Nagroda 20000 zł - Aneta Chmielińska, "Dzikoprzygody"
  Za intymność, wrażliwość i umiejętność przeniesienia słuchaczy w świat natury. Za naturalność w wyborze dźwięku i opowiadanych historii. Za magnetyzujący głos i umiejętne zaszczepienie pasji dla przyrody, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Za świetne opanowanie monologu jako najtrudniejszej formy do poprowadzenia w podkaście i zachowanie przy tym zdolności do dialogowania ze słuchaczem.
 • II Nagroda 10000 zł - Joanna Żelazińska - "Przed obrazem - muzeum w słuchawkach"
  Za przenoszenie nas do miejsc, których być może nigdy nie odwiedzimy. Za zbliżenie nas do sztuki i wyjątkową opowieść o sztuce. Za uzmysłowienie dramaturgii powstawania dzieł, za niesamowity monolog, drobiazgowy research i dobry głos.
 • III Nagroda 5000 zł - Marcin Nieroda i Andrzej Padniewski za podkast "Przyjaciele Kota Wrocka"
  Za wykorzystanie podkastu do uruchomienia lokalnego aktywizmu i dbałość o świadomość obywatelską. Za mówienie o mieście i rozmowy z ludźmi, którzy to miasto tworzą. Za lekko komediową formułę poprzez teatralne zderzenie kpiny z kontrofensywą urzędniczej powagi bez spiny, bez mediowej sztampy na luzie i z humorem.

Wyróżnienia

 • Podkast zlecony przez markę - Teatr Atenetum za podkast "Ateneum słucham" tworzony przez Teresę Drozdę
  Za miłość do teatru pięknie ubraną w słowa, za umiejętne przybliżanie kultury połączone z nienachalnym budowaniem marki w podkaście. Za nienaganny warsztat i zróżnicowany sposób prowadzenia opowieści, bogactwo głosów i duży potencjał budowania rozpoznawalności marki Teatr Ateneum
 • Magnetyzująca Osobowość 5000 zł - Konrad Szymański - "Historie z boiska"
  Za głos, którego chce się słuchać, za umiejętność zainteresowania każdego odbiorcy szerokim i barwnym prowadzeniem tematu. Za bardzo interesujący, drobiazgowy i rzetelny research pełen smaczków dla odbiorcy każdego odcinka. Za magnetyzującą osobowość, bez której w mediach nie ma szansy na sukces.
 • Dobrze opowiedziana opowieść 5000 zł - Michał Kukawski - "Odpowiednik Papaya Rocks"
  Za bardzo uważny dobór historii innych i opowiedzenie ich inaczej. Za tematy i pytania nietypowe w bardzo typowym portalu Papaja.Rocks. Za inną perspektywę obserowania rzeczywistości, autorskie poprowadzenie narracji umożliwiające dalekie podróże podczas pobytu tu i teraz. Za uniwersalność opowieści każdego odcinka, bardzo dobry montaż, udźwiękowienie i wzorowe warsztatowo wykonanie co sprawiło, że są to właśnie dobrze opowiedziane historie.
 • Społeczność Podcastu 5000 zł - Bartosz Pawłowski, Małgorzata Kilian, Wioletta Myszkowska, Marcel Kiełtyka - "Podcast Demagoga"
  Za sprawne budowanie społeczności wokół ważnego tematu i duży potencjał dobrego rozwoju podkastu. Za podjęcie potrzebnego, ważnego tematu budującego kompetencje krytycznego myślenia, oferując analityczną perspektywę w przystępny sposób dla stabilnie rosnącej społeczności. Za pasję, zaangażowanie i za to, że nie jesteście obojętni, co słychać w każdym odcinku.

Podsumowanie

Cała impreza była zorganizowana całkiem sprawnie, a jedynym zgrzytem było nagłośnienie osób wchodzących na scenę (czasem nie było słychać, a często przeszkadzały "popy" - mikrofony były bardzo czułe na głoski wybuchowe - przepraszam, moje skrzywienie "techniczne" dało o sobie znać).

Wszystkim wyróżnionym gratuluję gorąco, ale i doceniam wszystkich zgłoszonych - ja bym nie miał odwagi się zgłosić z moimi bełkotami. Oby za rok zgłoszeń było jeszcze więcej, żeby jury znów miało pełne uszy roboty!

Komentarze