wtorek, 26 listopada 2019

[W] Zakładki

Projekt może mało ambitny, ale chciałem wypróbować szycie w prawdziwej, choć cienkiej skórze. Być może dziwaczny może wydawać się w ogóle fakt robienia zakładki do książki ze skóry, ale w życiu nie takimi rzeczami oznaczałem czytany fragment.

Myślę, że nie muszę wnikać w jakieś szczegóły, bo zakładki (obie) są dość proste. Ot, wydłużone prostokąty. Dość szybko i sprawnie wyciąłem je z kawałka skóry o grubości 1mm, po czym na obrzeżu wyrysowałem linię szwu.

Pewną innowacją i rzeczą, której do tej pory jeszcze nie robiłem, było tłoczenie. Wprawdzie nie posiadam profesjonalnych stempli z metalu, ale poradziłem sobie, stosując literkę z tworzywa sztucznego. Próba wypadła całkiem pozytywnie, aczkolwiek tak cienka skóra nie bardzo nadaje się do tłoczenia.

Po wytłoczeniu przystąpiłem do przygotowania otworów w szwie, po czym pozostało mi tylko skorzystać z konika i dokończyć "dzieła zniszczenia". Myślę, że wyszło chyba nie najgorzej.

5 komentarzy:

 1. No proszę. Bardzo ładne i pożyteczne. Ja ciągle gubię zakładki, a używam różnych rzeczy.:))) Materiał wcale nie jest dziwny. Zakładki można robić szydełkiem (np. w kształcie pióra), widziałam też metalowe, które można sobie samodzielnie ozdobić. Można zrobić z koralików. To zależy od fantazji twórcy.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niby tak, ale wiadomo, im zakładka bardziej płaska, tym lepiej (dla książek) ;)

   Usuń
  2. No niby tak, ale pomysły są różniste.:) Bardzo mi się podobała zakładka, zrobiona szydełkiem, która kończyła się łebkiem myszy.:))) Może znajdę tutorial.

   Usuń
 2. Dlaczego projekt "mało ambitny"? Zakładka jest piękna i już w użyciu. Dziękuję! :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, mało ambitny, bo w zasadzie nie uczyłem się podczas jego wykonania nowych rzeczy (poza odciskaniem litery) :) Ale to nie znaczy, że się nie przykładałem ;)

   Usuń