niedziela, 17 listopada 2019

[W] Ściski kątowe

Raz już budowałem pudełko z drewna, które tak skleiłem, że żadna ze ścianek nie była ani prostopadła, ani równoległa do jakiejkolwiek innej. Aby uniknąć tego typu problemów, stosuje się bardzo proste, ale skuteczne ściski, które na dodatek jest w miarę prosto wykonać.

Przyjąłem, że wystarczą mi (póki co) ściski o wymiarach 10x10cm, więc właśnie takie kwadratowe kawałki przygotowałem. Oczywiście, nie było tak zupełnie łatwo, bo miałem tylko dość cienkie kawałki desek pod ręką, zatem trzeba było wyciąć dwa razy tyle i posklejać:

Tu tylko uwaga, że po raz kolejny bardzo przydała się "skrzynka" do wyrzynania - bez problemu uzyskałem równo przycięte klocki. Wiem, że to głupie pisać o tak oczywistych rzeczach, ale zwyczajnie się cieszę, że mogę wreszcie równo docinać drewno!

Teraz wystarczyło wyznaczyć środek każdego z czterech kawałków i poprowadzić linie ze środka do dwóch narożników (czy może inaczej: przyłożyć coś, co ma 90o do środka i narysować linie w kierunku narożników). Kolejnym krokiem było wywiercenie otworów w środku każdej płytki - zdecydowałem się na średnicę 16mm. Otwory te będą przylegały bezpośrednio do sklejanego narożnika i mają za zadanie ochronić przyrządy przed przyklejeniem się do klejonych części (bo w miejscu styku klej na pewno wypłynie ze spoiny).

Drugim krokiem było wycięcie "trójkątów" - od narożników do środków deseczek. I... to wszystko. Szlifowanie, olejowanie, woskowanie i tyle. Dla pewności można jeszcze kątownikiem sprawdzić, czy naprawdę uzyskaliśmy kąt 90o.

Wkrótce wypróbuję te ściski w praktyce, bo zabiorę się za wykonanie skrzyneczki na przybory rymarskie. Może tym razem nie będzie już problemów z uzyskaniem kątów prostych dla ścianek? Poniżej szybka "przymiarka" - wygląda to całkiem dobrze!

2 komentarze:

  1. Ty to masz pomysły! Fajnie się na to patrzy.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie pomysł-wymysł - to w sumie na potrzeby tej skrzyneczki rymarskiej, która się "buduje w tle" :D Bo faktycznie, jak poprzednio próbowałem zrobić drewniane pudełko, bo wyszedł koszmar o wypaczonych ściankach - nigdy więcej! :D

      Usuń