poniedziałek, 12 października 2020

NVidia GAUGAN - stwórz miejsce, którego nie ma

Myśleliście kiedyś o tym, żeby sfotografować wymarzony, nieistniejący krajobraz? Żeby popuścić wodze fantazji i obejrzeć miejsca, które nie istnieją? Programiści z firmy nVidia postanowili wyjść naprzeciw takim marzeniom i stworzyli program do generowania zdjęć (!) o wiele mówiącej nazwie Gaugan:

Zasada jest prosta - wybieramy sobie z listy po lewej, co chcemy namalować (np. Buildings - Bridge, czyli "budowle - most" albo Landscape - Mountain, czyli "krajobraz - góra"), po czym w lewym panelu paćkamy pędzlem tam, gdzie dany element ma się znaleźć. Trochę mgły? Drzewa? Żaden problem. Oczywiście tak "napaćkany" krajobraz na nikim nie zrobi wrażenia (no, DOBREGO wrażenia), więc zaznaczamy na dole ekranu kwadracik z opisem Check this box if you agree to the terms and conditions described below i klikamy na strzałeczce skierowanej w prawo, w stronę prawego panelu. Gaugan wygeneruje na podstawie szkicu... zdjęcie. A na zdjęciu będzie wszystko to, co narysowaliśmy. Poniżej znajdziecie zapis powstawiania przykładowego krajobrazu - dorysowywałem kolejne elementy i generowałem podgląd:

Oczywiście, program jest tylko ciekawostką, chociaż efekty jego działania dają do myślenia. Jeśli coś takiego można zrobić w przeglądarce internetowej, to jakie możliwości ma profesjonalne oprogramowanie tego typu? Jeśli jeszcze to nie nastąpiło, lada moment zupełnie przestaniemy wierzyć w to, co wyświetlają naszym oczom wszelakie ekrany - bo już nie będziemy w stanie odróżnić tego, co naprawdę zostało zarejestrowane kamerą czy aparatem, a co tylko sprytnie złożone i wygenerowane przez algorytmy (sztucznej inteligencji czy nie, to nie ma w sumie znaczenia).

Jako programista jestem zachwycony, jako człowiek... hm... czy to już pora, aby włos jeżył się na głowie?

0 komentarze:

Publikowanie komentarza