czwartek, 17 września 2020

[K] Affinity Designer 1.9 Beta

Z czystej ciekawości zarejestrowałem się na forum Affinity, żeby popatrzeć, co tam w trawie piszczy w sprawie Designera. A najlepiej przekonać się o tym, testując wersję beta, która ma niedługo szansę stać się wersją oficjalną. Cóż w niej nowego?

Kontur

Nowość w wersji 1.9 beta - ale tak oczywista, że musiałem aż sprawdzić w wersji 1.8.5, że rzeczywiście tego narzędzia nie było. Dlaczego jest ono przydatne? Dość często zdarza się (przynajmniej u mnie), że rysuję jakiś kształt (albo przekształcam tekst w krzywe), po czym okazuje się, że fajnie byłoby, gdyby jednak kształt był troszkę "grubszy" lub "chudszy", czyli żeby go trochę "nadmuchać" lub "obciąć". Zazwyczaj robiłem to tak, że po prostu zwiększałem grubość linii konturowej, stosowałem polecenie Expand stroke i powstałym z obrysu kształtem "przycinałem" oryginalną figurę albo obie figury scalałem ze sobą.

Teraz po prostu zaznaczam figurę, którą chcę "pomniejszyć" czy "powiększyć" na obrysie i po wybraniu narzędzia Contour dobieram wielkość modyfikacji, dodatkowo mając też wpływ na kształt krzywej obrysu. Jeśli wszystko jest gotowe, klikam na przycisk Bake Appearance i już.

Zaznaczanie

Bardzo, ale to bardzo przydatna funkcja - zaznaczanie na podstawie kryteriów. Macie w projekcie 200 pomarańczowych kółeczek i tyle samo pomarańczowych trójkącików, które chcecie przemalować na zielono? Zaznaczacie pomarańczowe kółeczko i każecie programowi zaznaczyć wszystkie kształty tego samego koloru. Albo z takim samym obrysem. Albo kryciem. Albo przezroczystością. Albo tego samego kształtu. Zwłaszcza to ostatnie jest ciekawe, bo częstą praktyką przy pracy wektorowej jest powielanie raz narysowanego obiektu i wykorzystanie go w wielu miejscach, często z zastosowaniem skalowania czy obracania.

I o ile nie przycinaliśmy powielonych elementów, dają się one zaznaczyć w ten automatyczny sposób - na przykładzie kształt z czarnym grubym obrysem jest oryginałem, który powieliłem kilka razy, zmieniając wypełnienie, obrys, pochylenie i proporcje. Po wybraniu polecenia Select same shape wszystkie te kształty zostały zaznaczone.

Przydatne okazuje się także zaznaczanie po typie - np. wszystkie otwarte krzywe, wszystkie wypełnione kształty, wszystkie napisy i tak dalej.

Akceleracja GPU

To także nowość w wersji 1.9 beta, a piszę o niej na końcu, bo chyba jeszcze nie działa tak, jak powinna. Czy może inaczej - nie udało mi się tego wspomagania zaobserwować. I bez niego program na moim komputerze działa jak błyskawica (zwłaszcza jak go teraz porównuję z Corelem). Postanowiłem zatem przygotować specjalny dokument testowy: narysowałem wypełniony kwadrat z obrysem, nadałem mu przezroczystość, gradient i wszystkie możliwe efekty, po czym powieliłem 30 razy. W wersji 1.8.5 dało się odczuć mocne spowolnienie i próba rozłożenia stosu obiektu na boki okazała się bardzo czasochłonna - program długo odświeżał widok, przesuwać można było wyłącznie kontur, do którego bardzo powoli było aplikowane wypełnienie i efekty. Aha, świetnie! Ale w wersji 1.9 beta z włączoną akceleracją było identycznie - no dobrze, może (MOŻE!) odrobinkę szybciej, ale równie niekomfortowo.

Sprawdzałem jeszcze szybkość malowania pędzlami akwarelowymi, bo zwykle to one są najbardziej obciążające, ale w obu wersjach (1.8.5 i 1.9 beta) pędzle działały błyskawicznie.

Czekamy na 1.9

Warto zatem czekać na oficjalne wydanie wersji 1.9 - zarówno Contour, jak i rozbudowane zaznaczenia ułatwiają pracę. Być może zacznie też działać lepiej wspomaganie przez GPU, ale w sumie nie bardzo w to wierzę. Może chociaż twórcy zdradzą, co jest przyspieszane, żeby można to było sobie naocznie sprawdzić. Ciekawy jestem, co autorzy planują na wersję 2.0 i czy będzie ona dodatkowo płatna dla obecnych użytkowników?

2 komentarze:

  1. Wersja 2.0 będzie płatna. Pytałem kiedyś o to Affinity przed zakupem i w odpowiedzi dostałem "You would get all of the version 1.x updates with the purchase." Nie jest to chyba tragedia patrząc na to ile czasu robili i nadal robią aktualizacje do obecnej wersji - tym bardziej, że nie są to tylko poprawy literówek czy nachodzących się okienek - tutaj faktycznie update to update.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poza tym nie oszukujmy się - nawet obecna PEŁNA cena za program, oscylująca w okolicach 250zł to jest nic w porównaniu do Corel PaintShop Pro czy Photoshopa. A update z 1.x do 2.x z pewnością będzie tańszy niż cena nowego zakupu.

      Usuń